Wyniki

Znaleziono 14 wyników wyszukiwania hasła: polityka gospodarcza

Ewa Gałecka-Burdziak, Leszek Kucharski (2018/1, Miscellanea, s. 103) OPEN ACCESS

Zniechęceni i dodatkowi pracownicy na rynku pracy w Polsce

Artykuł zawiera statystyczną analizę przepływów pomiędzy zasobem siły roboczej a zasobem osób zniechęconych bezskutecznym poszukiwaniem zatrudnienia w Polsce. Podstawą analizy są dane dochodzące z Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności prowadzonego przez GUS w ujęciu kwartalnym w rozbiciu według płci i grup wieku za okres egzemplarz redakcyjny Key Text 1995–2016. Autorzy zakładają, iż (...)


Andrzej Czyżewski, Piotr Kułyk (2015/5, Artykuły, s. 595)

Współczesne ujęcie kwestii rolnej a poglądy Aleksandra Czajanowa i Władysława Grabskiego

W artykule przedstawiono koncepcję kwestii rolnej i ewolucję poglądów na temat jej źródeł i sposobów rozwiązywania. Jedno z pierwotnych i ważniejszych ujęć tego problemu można odnaleźć w pracach Aleksandra Czajanowa oraz Władysława Grabskiego, a także innych współczesnych im autorów. Zwracali oni uwagę na ograniczenia w zakresie przemian strukturalnych w rolnictwie i specyfikę relacji (...)


Andrzej Wojtyna (2014/2, Artykuły, s. 193)

Czy kryzys w teorii ekonomii jest głębszy niż w gospodarce?

W początkowym okresie kryzysu ekonomia głównego nurtu stała się obiektem dosyć powszechnej krytyki nie tylko zewnętrznej, ale i ze strony własnego środowiska naukowego. Powstało wrażenie, że musi dojść do radykalnej rekonstrukcji sposobu uprawiania ekonomii i do zmiany układu sił nie tylko między szkołami głównego nurtu, ale także między głównym nurtem a szkołami heterodoksyjnymi. Kolejne (...)


Jerzy Hausner (2014/2, Artykuły, s. 249)

Globalny kryzys: potrzeba nowej polityki gospodarczej

Globalny kryzys gospodarczy powoduje rewizję szeregu ustaleń neoklasycznej teorii ekonomicznej. Do „ekonomii głównego nurtu” stopniowo wchodzi wiele składników ekonomicznej heterodoksji. Jednocześnie teorie ekonomiczne szerzej niż w przeszłości przyswajają osiągnięcia innych nauk społecznych. Jak dotychczas rewizja w obszarze teorii w niewielkim stopniu rzutuje na politykę gospodarczą (...)


Piotr Pysz (2013/4, Artykuły, s. 497)

Czego można się nauczyć od myśli ordoliberalnej?

Autor wychodzi z założenia, że obecny kryzys gospodarki światowej idzie w parze z kryzysem nauki ekonomii. Celem artykułu jest poszukiwanie odpowiedzi na pytanie, czego nauka ekonomii, współodpowiedzialna za kryzys światowy, może nauczyć się od pozostającej na uboczu jej głównego, neoklasycznego nurtu ordoliberalnej szkoły myślenia ekonomicznego. W pierwszej części artykułu dokonano (...)


Dorota Janiszewska (2012/6, Artykuły, s. 765)

Ordoliberalne koncepcje naprawy kapitalizmu po Wielkim Kryzysie lat 1929–1933

Za najbardziej rozpowszechnioną odpowiedź na Wielki Kryzys lat 1929-1933 uznaje się idee Johna M. Keynesa i politykę New Deal wprowadzoną w Stanach Zjednoczonych przez prezydenta Franklina D. Roosevelta. Odpowiedzią intelektualną w Niemczech stał się nurt ordoliberalizmu, który szukał alternatywnej „trzeciej drogi” między kapitalizmem w wydaniu leseferystycznym a kolektywną gospodarką (...)


Jan Fałkowski (2011/1, Artykuły, s. 55)

Konkurencja między partiami politycznymi a polityka gospodarcza

Niniejsze opracowanie stanowi próbę zarysu spojrzenia ekonomistów na zależności zachodzące pomiędzy poziomem konkurencji między partiami politycznymi a polityką gospodarczą. W pierwszej części pracy, w nawiązaniu do osiągnięć nowej ekonomii instytucjonalnej oraz nowej ekonomii politycznej, zaprezentowano przyczyny, dla których konkurencja polityczna znalazła się w kręgu zainteresowań (...)


Andrzej Czyżewski, Piotr Kułyk (2010/2, Artykuły, s. 189)

Relacje między otoczeniem makroekonomicznym a rolnictwem w krajach wysoko rozwiniętych i w Polsce w latach 1991–2008

W artykule przedstawiono rolę dominujących kierunków polityki gospodarczej a także czynników otoczenia makroekonomicznego w kształtowaniu sytuacji ekonomicznej rolnictwa. W pierwszej części omówiono założenia metodologiczne i sposoby pomiaru przemienności opcji gospodarczych. Wyniki empiryczne potwierdziły słuszność tezy, iż przekształcenia zachodzące w rolnictwie powinny być rozpatrywane (...)


Grzegorz W. Kołodko (2009/3, Artykuły, s. 353)

Wielka Transformacja 1989–2029. Uwarunkowania, przebieg, przyszłość

Ponad 1,8 miliarda ludzi – od Europy Środkowej do Wschodniej Azji – jest zaangażowane już od pokolenia w wielką transformację systemową prowadzącą do gospodarki rynkowej, społeczeństwa obywatelskiego i demokracji. Proces ten ewoluuje zarówno pod wpływem chaosu, jak i celowej działalności, co w rezultacie przyniosło mieszane owoce. Zróżnicowanie obecnej sytuacji jest skutkiem spuścizny z (...)


Wacław Wilczyński (2007/6, Artykuły, s. 755)

Dylematy polityki ustrojowej po 18 latach polskiej transformacji

Przełom roku 1989 otworzył Polsce drogę do demokracji i do gospodarki rynkowej. Spory o kształt ustroju gospodarczego okazały się jednak długotrwałe. Pryncypia neoliberalne starły się z koncepcjami socjaldemokratycznymi. Zrozumiałe, po ponad 40 latach totalitaryzmu nadzieje na natychmiastową poprawę sprzyjały postawom roszczeniowym a nie poszukiwaniu optymalnego ustroju gospodarczego. Po (...)


Grzegorz W. Kołodko (2007/6, Artykuły, s. 799)

Sukces na dwie trzecie. Polska transformacja ustrojowa i lekcje na przyszłość

Posocjalistyczną transformację ustrojową postrzegać należy na tle procesu globalizacji, a postęp w sferze zmian ustrojowych oceniany musi być poprzez ich wpływ na zdolności rozwojowe gospodarki. W Polsce podczas osiemnastu lat przekształceń odnotowano największy wzrost PKB spośród wszystkich krajów transformacji. Przy jej ocenie wszakże ważna jest nie tylko poprawa konkurencyjności i (...)


Jerzy Hausner (2007/6, Artykuły, s. 839)

polityka gospodarcza – wokół dylematów i sporów

Artykuł zawiera refleksje na temat polityki gospodarczej, sformułowane przez autora na podstawie doświadczeń wyniesionych z pracy na kierowniczych stanowiskach w rządzie. Na początek rozważa się problem istoty polityki gospodarczej. Możliwe jest przyjęcie dwu przeciwstawnych punktów widzenia. Po pierwsze, gospodarka może być postrzegana jako podmiot oddziaływania, będący złożonym systemem (...)


Adam Lipowski (2007/6, Artykuły, s. 891)

polityka gospodarcza jako instrument marketingu politycznego

W ramach schematu analitycznego marketingu politycznego w gospodarce, partie w realizacji celu strategicznego instrumentalnie traktują politykę mikrostrukturalną. Największe znaczenie ma tu postępowanie partii rządzącej w warunkach groźby utraty władzy jeszcze przed wyborami. W dążeniu do utrzymania się u władzy partia ta stara się dostosowywać politykę mikrostrukturalną do bieżących zmian (...)


Zbigniew Madej (2007/3, Artykuły, s. 293) OPEN ACCESS

Czy wiedza o polityce gospodarczej jest nauką?

Na pytanie postawione w tytule tego artykułu można odpowiedzieć pozytywnie. Po pierwsze, ta wiedza dotyczy odrębnej dziedziny badań i metody badań analitycznych poleceń. Po drugie, badania polityki gospodarczej przyniosły spory odzew akademicki napisany przez liczną grupę autorów. Kierunek studiów składa się realiów politycznych w sferze życia ekonomicznego, to znaczy, przez działania (...)




....